Котешка диария: няколко лесни идеи за лечение

котешка диария и хранене Снимка: iStock

Н е е никак приятно да откриете, че стомахът на гальовния ви съквартирант се е разстроил, особено ако това е довело до замърсяване извън котешката тоалетна. Диарията при котките може да бъде предизвикана от различни фактори – рязка смяна на храната, хранително отравяне, стрес, паразити или дори по-сериозни здравословни проблеми.

Ако състоянието е краткотрайно и котката ви иначе изглежда жизнена и активна, вероятно няма повод за сериозно притеснение. Въпреки това, винаги е добра идея да се консултирате с ветеринар, за да сте сигурни, че не пропускате нещо важно.

Докато чакате професионален съвет или ако ситуацията не изглежда тревожна, можете да опитате няколко лесни метода за облекчаване на състоянието на вашия домашен любимец. В тази статия ще разгледаме някои изпитани начини да помогнете на котката си да се почувства по-добре и да се справи с неприятния проблем. Да започваме!

Видове диария при котки

домашна коткаСнимка: iStock

Dogsandcats.bg

Диарията при котките може да се прояви в различни форми и цветове, като всеки вид може да бъде признак на различно състояние. Нека с помощта на PetMD разгледаме някои от най-често срещаните типове.

Кървава диария

Кръв в изпражненията на котката винаги е сериозен сигнал, който изисква незабавна консултация с ветеринарен лекар.

  • Тъмночервени или черни изпражнения обикновено показват кървене в горната част на храносмилателния тракт (стомах, тънки черва). Това може да се дължи на язва, храносмилателни разстройства или дори поглъщане на токсични вещества.
  • Яркочервената кръв в изпражненията или по повърхността им често сигнализира за кървене в долната част на чревния тракт (дебело черво, ректум). Възможни причини са възпаление, анални жлези или травма.
  • Изпражнения, покрити със слуз, могат да бъдат знак за чревно възпаление, паразитна инфекция или дехидратация.

Жълта или зелена диария

Промените в цвета на изпражненията могат да се дължат на различни фактори, включително храна и заболявания.

  • Зеленикава диария може да бъде причинена от поглъщане на трева, зелени лакомства или оцветени гранули. В някои случаи обаче зеленикавите изпражнения могат да сигнализират за проблеми с жлъчния мехур или инфекция.
  • Жълта диария може да бъде тревожен симптом, свързан със заболявания на черния дроб, наличие на прекомерно количество бактерии или дори отравяне с тежки метали като цинк. В такива случаи незабавната ветеринарна намеса е от съществено значение.

Кога котешката диария се нуждае от ветеринарно внимание

домашна коткаСнимка: iStock

Ако коремът на мъркащия ви приятел се е разстроил от нещо малко, може и да не се налага обезателно да стигате до ветеринар. Ако котката ви е в добро състояние, не повръща, не се чувства зле, пие вода и се храни, а диарията е лека, може би се е случило нещо моментно.

Все пак, ако забележите някои от следните състояния, незабавно потърсете лекаря си:

  • Диарията е обилна, водна и много честа.
  • Котката ви повръща, виждате я летаргична, депресирана е, изпитва болка или има други тревожни симптоми.
  • Мъркащият ви приятел е бебе, възрастен или страда от здравословен проблем. Това е важно, тъй като дехидратацията от диарията може да направи домашния ви любимец още по-уязвим.
  • В изпражненията откривате кръв или пък на цвят са много тъмни, дори катранени.

Възможности за лечение на котешка диария

Ако горните симптоми не отговарят на случая ви и виждате, че можете да лекувате мяукащия си приятел вкъщи, можете да опитате следните неща:

Сменете храната

котешка диария и храненеСнимка: iStock

Възможно е нещо от храната, която давате на мъркащия си приятел да е раздразнило неговия корем. Най-лесно е да смените храната с по-проста. Временно премахнете лакомствата или човешката храна, ако давате на котката си. Оставете само пълноценна котешка храна в менюто на домашния ви любимец.

Ако наскоро сте направили промяна в храненето на мъркащия си приятел, най-добре се върнете към старата диета. Вижте дали състоянието не се облекчава, когато се върнете в предишния режим.

Ако не сте променяли нищо в храната, но сте отворили нова консерва или пакет суха храна, проверете срокът на годност и партидата. Можете да купите същата храна, но друга партида, за да изключите възможността от някакви бактерии или замърсяване.

Възможно е котката ви изведнъж да е развила някаква непоносимост към определена съставка. Случва се понякога при домашните любимци, макар и да се хранят години с една и съща храна. Можете да опитате да облекчите мяукащия си приятел с хипоалергенни храни, които се предлагат в зоомагазините или да се посъветвате с ветеринарния си лекар кой вид храна би бил най-подходящ.

Вижте още: Време за промяна: 7 знака, че трябва да смените храната на котката си

Опитайте временно гладуване

домашна коткаСнимка: iStock

В някои случаи краткотрайното спиране на храната (за около 12 часа) може да даде почивка на раздразнения стомах на котката. Важно е през това време да осигурите постоянен достъп до чиста вода, за да предотвратите дехидратация. След този период може да започнете с малки порции лека, добре смилаема храна.

Не позволявайте на котката да се храни от вашата храна

Това е практика, който трябва да следвате по принцип, не само когато мъркащият ви приятел страда от диария. Човешката храна или остатъците от нея са неподходящи за котките, тъй като те имат различни хранителни нужди от нашите. Ако котката ви има раздразнен стомах, само може да влошите нещата, черпейки я от вашата трапеза.

Намалете фибрите в храната

Бихте могли да опитате с диета, която съдържа по-ниско ниво на фибри, тъй като тя се смила по-лесно. Ако мъркащият ви приятел няма често диария, но когато стигне до това състояние и произвежда много изпражнения - пробвайте храни с ниско съдържание на фибри. Потърсете такива, в които е упоменато, че са за чувствителен стомах.

Насърчавайте приема на вода

Също както при хората, много е важно в тези моменти котките да пият повече вода, за да предотвратят дехидратацията. Погрижете се купичките за вода да са с чиста, прясна вода. Ако имате възможност да сменяте водата по-често - правете го. Друг прекрасен източник на вода е мократа храна, така че можете да увеличите нейния прием.

Опитайте с пробиотици

Може би здравите бактерии в чревния тракт да са се нарушили и от там мъркащият приятел да има проблеми с храносмилането и изхождането. Пробиотичните добавки биха могли да нормализират чревната бактериална флора на гальовният съквартирант. Можете да се посъветвате с ветеринарния си лекар кой вид би бил най-подходящ.

домашна коткаСнимка: iStock

Контролирайте стреса

Понякога диарията може да е предизвикана от стрес – например, ако наскоро сте преместили котката, довели сте нов домашен любимец или сте направили големи промени в дома. Осигурете ѝ спокойна среда, обособете ѝ уютно място и я уверете, че е в безопасност. А за още идеи как да успокоите котката си вижте тук.

Ограничете достъпа до токсични вещества

Котките обичат да опитват нови неща, но някои растения, битови почистващи препарати или дори определени храни могат да предизвикат храносмилателни проблеми. Уверете се, че няма достъп до потенциално опасни вещества.

Наблюдавайте изпражненията

Ако разстройството продължава, проверявайте изпражненията на котката за кръв, слуз или необичаен цвят. Това може да бъде сигнал за по-сериозно заболяване, което налага незабавна консултация с ветеринарен лекар.

С правилните грижи и наблюдение, котката ви ще се възстанови бързо и ще се върне към обичайните си игриви и енергични занимания!

Вижте още:

Кои човешки храни са опасни за котките

Виж още